Zelená oáza na balkoně: Vytvořte si harmonickou atmosféru s pokojovkami

Balkon je od jara do podzimu dalším plnohodnotným pokojem v domácnosti. Abyste na něm s chutí chtěli trávit čas, nesmí zde chybět rostliny. Čím více, tím lépe! Letnění pokojovek vám pomůže stávající zeleň pohledově zahustit a dokonale nasimulovat prostředí malé džungle uprostřed města. Přesně to chcete – pohled do zeleně totiž uklidňuje mysl. Vytvořte si harmonické prostředí pro oddech po náročném dni. Máme pro vás několik doporučení:

1. Umístěte rostliny s ohledem na intenzitu přirozeného světla

Jako první je důležité zvážit, kde na balkóně umístíte své rostliny. Pokojové rostliny by měly být umístěny na světlém stanovišti, avšak dejte pozor na přímé slunce, které dokáže nenávratně poškodit i druhy, které jinak v domácích podmínkách slunce milují. Slunce na balkoně v létě a na parapetu za oknem po zbytek roku má totiž odlišnou intenzitu – podobně jako ranní, polední či odpolední sluneční paprsky. Při přesunu rostlin je vždy klíčová postupná aklimatizace, tedy pomalé vystavení slunečnímu záření. Zpočátku všechny rostliny nechte na přistíněném stanovišti alespoň týden až dva, a to zejména v případě, že máte balkon orientovaný na jižní stranu – tady doporučujeme poskytnout rostlinám hlavně přes léto přistínění například v podobě zástěny nebo slunečníku.

2. Vybírejte jen rostliny vhodné pro letnění

Většina pokojových rostlin může být během letních měsíců přemístěna ven na balkon. Zejména rostliny s tropickým původem, jako jsou fíkusy, monstery, dracény nebo palmy, jsou zvyklé na teplé prostředí a během letních měsíců se jim na balkoně bude dařit dobře. Podobné platí pro většinu středomořských druhů rostlin jako oleandry nebo olivovníky. Naopak, rostliny z mírných klimatických podmínek s malými výkyvy v podnebných podmínkách, jako begonie, difenbachie či poinsettie, nebo rostliny náročnější na vysokou vzdušnou vlhkost, například kapradiny, calathey či bromélie, mohou být náchylnější na teplotní a vlhkostní změny a je vhodnější je nechat doma. Popřípadě jim můžete zajistit chráněné venkovní místo se stabilními podmínkami (např. v miniskleníku).

3. Nechte se vést základními principy feng shui

Feng shui může být užitečným vodítkem při vytváření harmonického prostředí na balkoně díky rostlinám. Pro výběr vhodných kusů klade důraz na faktory jako barva, tvar a velikost listů a také jejich schopnost vyzařovat na člověka pozitivní energii. 

Podle feng shui je důležité umístit rostliny tak, aby umožnily proudit energii v celém prostoru a podporovaly rovnováhu. Například, pokud je balkon orientován na jižní stranu, je ideální zde umístit rostliny s kulatými nebo oválnými listy, které mají měkkou energii, zatímco rostliny s ostrými listy jsou vhodnější pro severní stranu balkonu, kde je potřeba více energie. Dále je důležité zajistit, aby rostliny neblokovaly proudění vzduchu a světla na balkoně a aby neblokovaly průchozí cesty.

4.Přemýšlejte nad funkcí rostlin v prostoru

Větší množství rostlin na společné ploše pomáhá vytvářet vhodné klimatické podmínky k pobytu během horkých měsíců. Nejenže poskytnou kýžený úkryt před sluncem, ale díky jevu zvaném transpirace (odpařování vody průduchy na listech) ochlazují sebe i okolní prostor, který se díky tomu nepřehřívá.

Uvažujte nad tím, jakou funkci by rostliny na konkrétní části balkonu měly plnit, aby vám zde s nimi bylo dobře. Pokud chcete například vytvořit zelenou stěnu nebo oddělit balkon od sousedního, abyste se mohli nerušeně opalovat bez nechtěných pohledů, zvažte vertikální rozmístění rostlin například do závěsných systémů nebo na policích. Vertikální rozmístění rostlin může také ušetřit prostor a poskytnout dodatečný stín. Pokud na balkoně chcete mít místo pro relaxaci nebo posezení s přáteli, můžete rostlinami dané zóny přímo vymezit. Důležité je vždy zajistit, aby rostliny měly dostatek slunce nebo rozptýleného světla s ohledem na individuální podmínky péče.

5. Věnujte pozornost změněným nárokům na běžnou péči

Vedle vhodného umístění podle druhu rostliny se zaměřte také na zvýšenou zálivku během horkých dní. Rostliny zasazené v keramických květináčích odpařují vodu rychleji než plastové květináče. Naopak v plastovém obalu může docházet ke snazšímu přehřátí substrátu, případně promrznutí, pokud ještě hrozí přízemní mrazíky. Rostliny, které mají rády vyšší vlhkost, nezapomeňte během teplých dnů také rosit. Nikdy ale neroste listy uprostřed slunného dne, kapky vody na listech by působily jako lupa a mohly by je poškodit. Počkejte až na večer, kdy není záření tak intenzivní.

Tak na co ještě čekáte? Obalte balkon zelení a vytvořte si útulná zákoutí s naším výběrem pokojovek.