🪴 Tip ke každé rostlině. Využijte naše míchané substráty

Top nenáročné převislé pokojovky do každé místnosti + návod na DIY závěs pro květináč

Propadněte kouzlu převislých rostlin a proměňte je v zelené závěsy, které ve vašem domově umocní pocit života uprostřed divoké džungle. Přečtěte si naše praktické tipy pro výběr vhodných druhů pro každý prostor a jako bonus si vyrobte stylový macrame závěs pro květináč. 

Vítaní hosté v obývacím prostoru

Převislé rostliny dodávají hlavní obytné místnosti energii i barvu a zároveň ve správném počtu osvěžují ovzduší a zbavují ji nadbytečného prachu, což je příhodné, pokud máte v obýváku odpočívat nebo si užívat hezké chvíle s návštěvami. Vyzkoušejte zejména tyto druhy:

Philodendron scandens bude nejlépe prospívat na rozptýleném světle poblíž okna. Brzy zde vytvoří bohatě olistěné šlahouny s velkými oblými listy. Nejkrásnější bude při umístění například na zábradlí galerie nebo na polici, odkud budou šlahouny moci volně splývat, popřípadě je můžete pomocí konstrukce nebo úchytů popnout na stěnu. Rostlinku zalévejte po proschnutí půdy, zvládne i sušší vzduch, příležitostně ji zbavujte nadbytečného prachu. 

Tip: Pořiďte si barevné kultivary Micans nebo Micans Lime jako elegantní tlumeně zbarvený nebo naopak osvěžující citronově zelený prvek podle stylu vašeho interiéru.

Pepřinec „Hope“ (Peperomia tetraphylla „Hope“) je nenápadná rostlina s jemnými kompaktními lístky, která je nenáročná na světlo a můžete ji proto využít variabilněji podle světelných možností vaší místnosti – například s její pomocí oživit hluchý kout, pro který nemáte další využití. Dá se pěstovat i hydroponicky – pouze ve vodě. Šlahounky rychle prokoření a ve správné skleněné baňce jemné lístky hezky vyniknou.

Pomocníci v kuchyni

V kuchyni na lince není nikdy prostoru nazbyt, a proto rostliny v závěsných květináčích jsou nejvhodnější volbou. Kuchyň je také místem, kde se vlivem vaření a používání čistících prostředků uvolňuje do vzduchu řada nebezpečných látek – např. amoniak, oxid uhelnatý nebo formaldehyd. Umístěte sem proto rostliny, které pomáhají vzduch čistit:

Zelenec pestrolistý (Chlorophytum comosum) je zřejmě nejvhodnější rostlinou právě do kuchyně. Má totiž schopnost pohlcovat ze vzduchu hlavně formaldehyd a xylen. Díky nenáročnosti mu nevadí, když na něj občas s péčí zapomenete. Množí se snadno pomocí oddenků, které vyhání na dlouhých šlahounech. 

Voděnka (Tradescantia) je další skvělou volbou kvůli svým čisticím vlastnostem. Zbaví ovzduší mj. benzenu a toluenu, tedy látek, které se mohou nacházet v některých čisticích prostředcích. Nejvíce jí sluší závěsný koš, případně ji můžete pěstovat hydroponicky. Různé kultivary voděnky při dostatečném oslunění (ale ne ostrém jižním slunci) nabídnou nádhernou hru barev, která parádně vynikne na pozadí minimalistické kuchyňské linky.

Zelené pečovatelky v koupelně

Koupelna je místem odpočinku a relaxace, kde si užíváte chvíle klidu a péče o sebe. Pokud máte koupelnu s přirozeným denním světlem, byl by hřích právě sem pár rostlin neumístit. V prostoru se zvýšenou vlhkostí vám většina tropických hlavně podrostových druhů bude skvěle prospívat. Představte si je například v minimalistických květináčích nad vanou. Těmto druhům bude koupelna svědčit nejvíce:

Maranta je perličkou prostoru. Geometricky výrazně vybarvené lístky lahodí oku a s každým západem slunce se vzpínají vzhůru jako při modlitbě (odtud přízvisko „modlivka“). Maranta nemá ráda přímé denní slunce, ale ocení jasné světlo – nejlépe u S, V, Z orientovaného okna. Udržujte zvýšenou vláhu v půdě, ale nepřelévejte, aby nedošlo ke kořenové hnilobě. Pokud doma nemáte příliš suchý vzduch, kvůli kterému marantě osychají konce listů, bude se hodit i do kuchyně, neboť má obdobné čistící schopnosti jako zmiňované rostlinky.

Monstera adansonii je menším kultivarem monstery a skvěle doplní menší prostory jako právě koupelnu, kam se její větší příbuzní příliš nevejdou. Podobně jako maranta ocení rozptýlené světlo bez přímého slunce. Vedle sebe vytvoří duo nerozlučných společníků. Nezapomeňte ji občas dopřát vlažnou sprchu, abyste ji zbavili nadbytečného prachu. Zalévejte až po mírném proschnutí půdy a pěstujte v menším květináči, který kořínky zvládnou vyplnit. 

Strážci kvalitního spánku v ložnici

Rostliny v ložnici nejsou tabu. Naopak. Vhodné druhy podpoří kvalitní spánek a obecně v menším počtu nevadí ani jiné druhy, pokud se o ně pravidelně staráte. Zbavujete listy prachu a půdu případných zárodků hub nebo plísní, které by se mohly v chladnějším prostředí a vlhčí půdě objevit. Tyto druhy vaši ložnici nezahltí, udrží kvalitu spánku:

Crassula marginalis je sukulentní rostlina, která hlavně přes zimu ocení umístění do nevytápěného prostoru ložnice. Rostlina je atraktivní svými listy, jež přes zimu stačí příležitostně oprášit jemným štětečkem. Zároveň se nemusíte namáhat se zálivkou, spíše naopak. Tato tlustice spíše ocení, když na ni chvíli zapomenete a zalejete střídmě, přes zimu klidně i jednou za 2 týdny. Přes léto ji můžete umístit bez problémů ven. Vytváří bohaté odnože, díky kterým rychle vyplní prostor širšího květináče.

Voskovka (Hoya) je dalším vhodným dekorativním sukulentem do ložnice. Snáší dobře polostín a nemusíte ji často zalévat, díky čemuž nehrozí (hlavně v zimě) vznik plísní a hub vlivem vlhké půdy v chladnějších podmínkách. Zároveň filtruje vzduch od některých škodlivých látek, což je důležité pro kvalitní spánek. 

Tip: Hoya kerii má lístky ve tvaru srdce, a proto je zároveň i krásným valentýnským dárkem. Potěšíte jí blízkou osobu?

Prozraďte nám, kolik pokojovek z našeho výběru už máte doma a kde se jim nejvíce daří? 

BONUS: Návod na DIY závěs pro květináč

Vyrobte si závěs na květináč, který bude vaším vlastním originálním dílem!

Co budete potřebovat:

  • Květináč
  • Macramé šňůru – průměr 3 mm, barvu vylaďte k vybrané rostlině a květináči
  • Nůžky
  • Metr
  1. krok: Nastříhejte si 6x 350 cm dlouhých kusů šňůry (u většího průměru odměřte delší kusy), přeložte na polovinu. Vznikne 12 stejně dlouhých konců.

  2. krok: Ustřihněte si zhruba 50 cm šňůry a omotejte jí ohyb, aby vzniklo pevné poutko. 


  3. krok: Ustřihněte dalších 50 cm upevňovací šňůry. Přiložte zhruba 10 cm dlouhou část upevňovací šňůry proti směru na všechny stávající volné konce. Pevně je omotejte tak, aby nahoře zůstal viditelný malý kousek upevňovací šňůry a dole vzniklé poutko. Volný konec, který máte v ruce, protáhněte poutkem a zatáhněte za druhý konec upevňovací šňůry. Čouhající konce upevňovací šňůry ustřihněte. 


  4. krok: Rozdělte 12 konců šňůr do tří skupin po 4 kusech. Z každé ze tří skupin upleťte plochý uzel o 10 řadách. Prakticky jen střídáte směr vedení šňůr přes dvě středové podle vzoru.


  5. krok: Všechny tři skupiny nyní propojíte kaskádovitě mezi sebou (opět pomocí jednoduchého plochého uzlu) kolem dokola tak, aby vznikl prostor pro vložení vámi vybraného květináče. Čím větší oka a odstup první řady od poutka pro zavěšení, tím větší rostlinu a květináč zde umístíte. Dno vytvořte stejným postupem jako ve 3. kroku.