🪴 Tip ke každé rostlině. Využijte naše míchané substráty

Rostliny v zimě odpočívají, škůdci ne. Jak s nimi zatočit?

Pozor, něco se tam hýbe! Tuhle větu, coby majitelé pokojové džungle, asi jen neradi slyšíte, že? Zima vystavuje naše rostlinné osazenstvo nelehkým podmínkám. Zejména pokud pěstujete tropické pokojovky, které nepříznivé vnější vlivy dokáží rychle oslabit, a vystavit tak napospas různým škůdcům. Naučte se je snadno identifikovat a rychle s nimi zatočit, ať už přírodní, nebo chemickou cestou.

Mšice

Mšice listová je savý hmyz, který může mít různou barvu – od bílé přes zelenou, hnědou, červenohnědou až černou barvu. Tvoří kolonie především na vrcholových částech rostlin – mladých výhoncích, poupatech i listech, které jsou nejšťavnatější. Každá jedna mšice dokáže naklást až 150 vajíček. Napadení poznáte nejčastěji podle lepkavé tekutiny, kterou mšice vylučují, a podle světlých fleků na listech vlivem chybějících (vysátých) živin. V pokročilejším stadiu dochází k nepřirozené deformaci listů nebo poupat a jejich černání. Milují hlavně ibišky, kalatey, africké kopřivy nebo asparágusy.

Jak se jich zbavit? 

Mšice se dokáží dobře schovat do záhybů rostliny. Silně napadené části proto raději odstřihněte, zbytek opakovaně opláchněte pod proudem vlažné vody. Lepkavý film z listů smyjte mýdlovou vodou. Rostlinu v karanténě držte alespoň měsíc, během kterého ji ošetřujte ideálně prostředky na olejové bázi (např. s nimbovým nebo řepkovým olejem) a do postřiku přidejte opět pár kapek mýdla.

Svilušky

Máte pocit, že se vám na rostlině usadil drobný pavouk? Zbystřete. Jemné pavučinky, které nepravidelně vznikají mezi stonky, listy i pupeny, mohou být příznakem kolonie svilušek. Svilušky jsou okem prakticky neviditelné. Mají jen zhruba půl milimetru a vypadají jako mikroskopické klíště, které si výhradně hoví na spodních stranách listů, které jsou poseté malými tečkami. Milují suché a nevětrané prostředí a smlsnou si třeba na difenbachiích, palmách nebo begoniích.

Jak se jich zbavit?

Stejně jako mšic. Silnou vlažnou sprchu ale zamiřte hlavně na spodní strany listů. Fíglem, který navíc na svilušky funguje dost spolehlivě, je lesk na listy. Obsažené mastné látky jim nevoní. Ošetřenou rostlinu v karanténě přetáhněte celou průsvitným sáčkem, abyste zvýšili vzdušnou vlhkost.

Třásněnky

Často jsou zaměňovány za svilušky, případně molice. Tyhle černé nebo průhledné pohyblivé tečky se spolehlivě rozmnoží v nevětraném, suchém a teplém prostředí. Pořiďte si domu modré lepové destičky a pár dní počkejte, zda se nezaplní příživníky. Zpravidla se vyskytují podle stádia v hlíně nebo na dolních a spodních stranách listů, kde zanechávají drobné černé tečky coby výkaly. Listy pod jejich atakem měknou, osychají a černají. Objevují se na nich vysáté mapy.

Jak se jich zbavit?

Napadenou rostlinu sprchujte proudem alespoň 15 minut, abyste vyplavili i třásněnky ukryté v půdě. Mýdlová voda pomůže očistit nadzemní části. Na silnější napadení použijte adekvátní insekticid a aplikaci opakujte vždy zhruba po týdnu. 

Smutnice

Tyhle drobné černé mušky se občas vylíhnou už ze substrátu doneseného z obchodu. Larvy jsou okem patrné, poloprůhledné a nejčastěji si jich můžete všimnout při přesazování rostliny. Velmi špatně se jich v této formě zbavuje a většinou je potřeba počkat, až dorostou a vylétnou z úkrytu. Smutnice oproti ostatním milují vlhko a dokáží nejvíce uškodit hlavně malým kořenícím rostlinkám. Zdravé dospělé kusy zpravidla příliš neohrožují. 

Jak se jich zbavit?

Vylíhlé mušky pochytejte na žluté lepové desky. Substrát nechte dostatečně proschnout (ale ne přeschnout) a vrch zeminy posypejte jemným křemičitým pískem, který zabrání smutnicím vylétnout z půdy. Zalévejte spodem do podmisky.

Štítenky a puklice

Vypadají v dospělosti jako malé nehybné stroupky, které se rády přisají na řapíky nebo stonky, které vysávají. Puklice poznáte zároveň podle lepkavé látky, která může z rostliny kapat okolo. Štítenky zase odhalíte podle nápadně žlutých skvrnek shora na listech a hnědých štítků ze spodní strany. Vlezou vám zejména na dužnatější rostliny, na kterých se přiživují, třeba sukulenty. Není to ale pravidlem, chutnají jim třeba i tužší listy strelícií.

Jak se jich zbavit?

Postříkejte je denaturovaným lihem nebo olejem a zeminu prolijte silným mýdlovým roztokem se lžicí oleje. Po pár dnech rostlinu osprchujte silným proudem vody a odstraňte zaschlé škůdce. Po týdnu zopakujte celou kůru ještě jednou a opakujte celý proces alespoň měsíc, pokud je populace větší.

Vlnatka

Vlnatku rozeznáte spolehlivě podle vatě podobných lepivých chomáčků. Podobně jako třeba třásněnky miluje sucho a nevětraný prostor. Po napadení listy postupně žloutnou a rostlina vypadá, jako kdyby ji nikdy delší dobu nezaléval. Pochutnává si ráda například na avokádu, ale i kaktusech nebo orchidejích.

Jak se jich zbavit?

Vlnatky podobně jako třásněnky vezměte pod delší a intenzivní sprchu a mýdlovou vodou vydrbejte i květináč, podmisku a okolí, kde by se mohly nacházet pohyblivá mladší stádia. Vlnatku můžete poté postříkat lihem s obsahem minimálně 70 % ethanolu. Spolehlivé jsou také chemické preparáty proti savému hmyzu, které se podávají formou zálivky. Rostlina se napije a hmyz otráví.

Tip na závěr: Kupte si lupu 

Zejména v zimě, kdy se domů vracíte za šera, si jen stěží všimnete mikro záškodníků na vašich zelených pokladech. Včasná identifikace prvních škůdců může v důsledku předejít tomu, že vaše rostlina bude záhy vypadat jak tokijské metro v ranní špičce, kde se to jen hemží. A to za tu trochu péče navíc stojí.