🪴 Tip ke každé rostlině. Využijte naše míchané substráty

Jaro je tady! Nastartujte své pokojovky.

Pokojové rostliny představují nejen krásný estetický prvek v našich domovech, ale také přinášejí do prostoru čistý vzduch a pozitivní energii. Jakmile nastane jaro, je ideální čas věnovat se péči o tyto zelené společníky s maximální pozorností. Mohlo by se říkat „Jak na jaře, tak po celý rok“. Správná péče zahrnuje nejen vizuální kontrolu rostlin, ale i přesazení, vhodné umístění a aplikaci správných přípravků. Připravme se na jarní oživení našich rostlin a dopřejme jim tu nejlepší péči. Čtěte také náš článek z minulého jara.

Čím začít?

Příchod jara je kolem 20. března, kdy jsou již teploty teplejší a sluneční paprsky se odráží do našich bytů. Pokojovky se začínají během března probouzet ze zimní "hybernace" a začínají rychleji růst, mnohé i kvést a vyžadují vaši péči, aby byly krásné až do konce roku. Na jaro je dobré se řádně připravit, zvláště pokud máte doma džungli 😀 

1. Připravte si všechny vhodné pomůcky

Pro jarní péči o pokojovky potřebujete mít po ruce vždy nové, čerstvé a očištěné pomůcky. Zejména kvalitní nůžky přímo určené pro rostliny vám usnadní život. Jejich čepel je ostrá jak břitva a před řezem pokojových rostlin doporučujeme ostří vždy dezinfikovat a důkladně omýt, aby jste si nepřenášely nevhodné bakterie přímo na rostliny, které pak mohou způsobovat deformace listů nebo přenos škůdců. Skvělý tip na nůžky jsou nůžky Fiskars, které vřele doporučujeme pro jejich dlouhou životnost a kvalitu.

Pokud vás každoročně nebaví dělat po bytě nepořádek, určitě si pořiďte přesazovací podložku, s kterou své rostliny přesadíte levou zadní a nepořádku uděláte úplné minimum. Podložku navíc lehce umyjete mýdlem a vodou, složíte a uskladníte, aniž by vám zabírala místo.

Pokud se chystáte i na přesazování vašich rostlin do nových květináčů, zvolte si vhodný obal na květináč a do něj nové nebo minimálně očištěné plastové květináče. Myslete na to, že přesazované rostliny by měly být o cca 2 cm větším květináči po obvodu, ale ne více, rostlina by se snadněji přelévala a trvalo by jí mnohem déle prokořenit nový substrát. To často vede ke vzniku nevhodných plísní, přelévání a pomalejšímu vysychání substrátu, které může způsobit hnilobu kořenů. Pokud nejste příznivcem okrasných obalů na květináč a volíte spíše přírodní cestu, přesaďte rostliny do nových čistých terakotových květináčů s podmiskou.

Abyste měli ruce v čistotě, používejte vhodné rukavice. Velmi oblíbenými jsou např. rukavice Luminus s líbivými vzory, které jsou vyrobené z velmi elastické a pevné látky, která navíc vydrží a může se opakovaně prát i v pračce.

2. Vhodný substrát a hnojení

V období března a dubna je nejvhodnější čas přesadit své pokojovky. Podle druhu rostlin si vyberte vhodný substrát pro vaši rostlinu. Při přesazování se snažte co nejméně narušit kořenový bal rostlin při vyndání ze starého květináče. Při přesazování starších rostlin, které jsou ve velmi dobré kondici obvykle stačí pouze zvolit o cca 2-3 cm větší květináč, rostlinu vysadit ze starého květináče a posadit ji rovnou do nového, kde na dno pouze umístíte cca 1-2 cm vysokou drenáž z keramzitu a pak rotlinu zasypete novou zeminou ze stran a trochu z vrchu. Pokud rostlina není tolik v kondici šetrně a jemně odrbejte kořeny ze spodní strany i ze stran, abyste trochu uvolnili zamotané kořeny a zasaďte ji do nového substrátu, aby kořeny nasály novou energii z nového substrátu a nově měly šanci se prokořenit v novém.

Výběr substrátů je také velmi důležitou složkou. Při jeho výběru si dejte záležet, protože je spoustu rostlin, které vyžadují zvlášťní podmínky pro půdu a ne každá rostlina vám bude prosperovat v běžném substrátu. Pokud si nechcete lámat hlavu se substrátem, obvyklou volbou je klasický substrát pro zelené nebo pokojové rostliny. Rovněž můžete sáhnout po vylepšeném substrátu s perlitem přímo od nás, která je obohacený o větší podíl perlitu. Bude tedy mít menší sklon k přelití, protože rychleji vyschne. Pokud máte sukulenty či kaktusy, určitě nedávejte takové rostliny do takového substrátu, budete mít velký problém s docílením optimální vlhkosti v půdě a pravděpodobně svoji rostlinu zabijete přelitím. Pro takové rostliny najdete v naší nabídce substrát pro sukulenty v 1L balení, myslíme i na vás, co máte doma malé sukulenty či kaktusy. Opravdovým hitem je speciálně míchaný substrát pro aroidy, který je skvělou volbou, pro všechny rostliny z čeledi Araceae, česky "aroidy". Mezi takové rostliny patří např. tyto druhy: Aglaonema, Alocasia, Dieffenbachia, Anthurium, Epipremnum, Scindapsus, Spathiphyllum, Philodendron, Monstera, Syngonium i Zamioculcas. Všechny tyto druhy rostlin, kromě jejich botanického zařazení mají jedno společné, nemají rádi příliš vody a milují vzdušnou půdu, která dokáže zadržovat dostatek vlhkosti, ale zároveň ji nezadržuje tolik, aby došlo k hnilobě kořenů. Pro takové rostliny vyzkoušejte tento substrát pro aroidy, který nabízíme v 1L a 3L balení.

Nezapomínejte na to, že každý nový substrát vždy obsahuje nějaký podíl hnojiv, ať už v podobě přídavků přímo od značek, které substráty dodávají nebo přímo v organických složkách, jako je rašelina. Nedoporučuje se tak hnojit rostlin hned po přesazení, ale vyčkat např. 14 dní až 3 týdny. Jako alternativu můžete využít Lignohumát, který není klasickým hnojivem, ale skvěle podporuje růst nových kořenů a udržuje rostlinu ve vitální formě v půdě.

Novinkou na trhu je český přírodní biostimulant značky Escube. Toto hnojivo, které jsme otestovali i na našich rostlinách s pozitivním účinkem je skvělou volbou, pokud chcete vašim rostlinám dopřát maximální výživu. Největším přínosem těchto hnojiv je zmírnění potřeby zálivky, protože hnojivo způsobí pomalejší vysychání půdy a dodává rostlinám maximální výživu, která zaručuje bohatý růst i květenství. Pokud chcete sáhnout po levnějších alternativách, v naší nabídce najdete spoustu hnojiv značky Bopon.

3. Pozor na škůdce

S příchodem jara bývá i zvýšený výskyt škůdců, který s příchodem světla a tepla hledá nový domov nebo se po zimním spánku začínají probouzet mezitiím co spali v našich ubstrátech. K naší smůle na našich pokojových rostlinkách. Při jarní péči tedy důkladně zkontrolujte všechny rostliny, každý list, při přesazování omrkněte i kořeny a nezapomeňte i na páždí listů nebo skulinky, kde se tyto potvory rády schovávají před naším zrakem.

Mezi nejčastější škůdce, které se obvykle objeví na jaře patří smutnice, poletující malé mušky, které se velmi rychle množí a dokáží během krátké doby zamořit celý byt. Ty se množí v subtrátu larvami, které škodí více než samotné mušky, okusují totiž kořeny našich rostlin a při zamoření květináče mohou způsobit až úhyn rostliny. Nejběžnějším opatřením bývá v tomto období rozmístění žlutých lepových desek, na které se smutnice nalepí a během krátké doby zastavíte jejich množení.

Téměř neviditelným nepřítelem jsou svilušky. Na ty obzvlášťe pozor, protože jsou viditelné okem jen velmi těžko a obvykle si jich všimnete, až když je pozdě. při zamoření již vytváří jemné pavučinky na listech, zejména ve spodních částech a v tom okamžiku už rostlina většinou uvadá, žloutne a vytváří skvrny na listech. Proti sviluškách je účinný insekticid Vertimec.

Třetím nejběžnějším škůdcem, které už najdeme na listech poměrně snadno jsou třásněnky. Bílí nebo černí brouci se štíhlým tvarem, které jsou velké 1-4mm se často vyskytují zejména na listech a jejich zahubení naštěstí není taková tragédie. Oproti tomu jejich přehlédnutí je snadné, protože může být na rostlině pouze jeden jediný a do měsíce je schopen se rozmnožit až na stonásobek. Proti takovému škůdci je dobré mít ve spíši vždy v záloze Careo substral postřik nebo přímo koncentrát do zásoby.

O škůdcích i podrobněji napíšeme více v příštím článku.