Jarní péče o pokojovky: Tyto detaily nepodceňte

1. Pozor na intenzitu slunečních paprsků

Zatímco v průběhu zimních měsíců zřejmě většina vašich rostlinek odpočívala v blízkosti oken, s příchodem jara je potřeba dát pozor na změnu intenzity slunečních paprsků, které proudí dovnitř – zejména z jižní strany. Ostré paprsky by totiž mohly nepřizpůsobené rostlinky ošklivě spálit a nenávratně poškodit. 

Tip: Mezi okenní tabuli a rostlinky umístěte pás pečícího papíru, který slunečný paprsky rozptýlí, a tím rostlinky ochrání a pomůže jim lépe se adaptovat.

2. Průvan a nárazové změny teplot

Větrat v domácnosti bychom měli v průběhu celého roku. Prospívá to lidem i rostlinám. S příchodem jara však přeci jen máme tendenci nechávat okna otevřená déle a nechat vzduch domácností více proudit. Některé citlivější druhy rostlin ale mohou na náhlou změnu teplot a studený průvan reagovat například ztrátou listů nebo náchylností k chorobám. 

Tip: Mezi na průvan citlivé rostliny patří například ficus, zamiokulkas, africká fialka či diefenbachie. Pozor dejte také u právě kvetoucích rostlin. Samozřejmě některé rostliny mají tužší kořínek a pokud jim větráte dlouhodobě a jsou zdravé, snesou více než čerstvě přinesené kousky z obchodu. Zkraje jara větrejte během nejteplejší části dne, kdy je vzduch přeci jen teplejší než ráno nebo večer.  

3. Správný sestřih podpoří nový růst

Některé rostliny dokáží i během zimních měsíců při vyšší teplotě a zálivce vyrůst o pořádný kus. V kombinaci s nedostatkem přirozeného světla ale mohou tvořit nevzhledné holé šlahouny a malé lístky. Rostliny snášející dobře řez na jaře zkraťte o tyto výhony, které můžete dát znovu zakořenit. Zbavte se také nemocných nebo suchých částí, aby rostlina věnovala maximum energie do nového růstu. 

Tip: Při sestřihu pokojových rostlin vždy sledujte, kde se na stonku vyskytují nové růstové body – místo se liší podle druhu rostliny. Zpravidla můžete hledat terminální pupeny na konci větviček a výhonů, axilární pupeny mezi stávajícími listy a stonkem, v uzlinách, kde se stávající větvičky stýkají se stonkem, nebo na oddencích pod zemí rostliny. Řez provádějte po identifikaci růstových bodů, abyste měli kontrolu nad budoucím vzhledem rostliny.

4. Zvyšte šanci na ujmutí rostlinných řízků

Na téma množení rostlin by se dal napsat celý seriál. Existuje řada způsobů. Generace našich babiček – pěstitelek většinou řeší množení rostlinek tím, že čerstvé řízky po sestřihu jednoduše umístí do sklenice s vodou, případně je rovnou zapíchne ke stávající rostlině do substrátu. To funguje na mnoho druhů. Obecně řízky nenechávejte kořenit příliš velké a košaté. Musí hnát energii do zakořenění, nikoliv do růstu všech stávajících výhonů a listů (i proto během zakořenění takovéto řízky často pár lístků samy shodí nebo se neujmou vůbec). Vybírejte jen zdravé dospělé kousky s jedním či dvěma páry lístků. U některých druhů rostlin můžete vyzkoušet také množení pomocí částí listu – například u sansiviery, sedum, begonie, peperomie, kalanchoe a dalších. Řízky umístěte na světlo, na teplé a chráněné místo.

Tip: Řez na řízku preventivně posypejte skořicí, která má antiseptické účinky a pomáhá zamezit riziku napadení houbami a bakteriemi. Případně použijte růstový stimulátor zakoupený v obchodě. Kořenění také napomáhá přídavek lignohumátu přímo do vody k rostlině.

5. Před přesunem na letní stanoviště

Před umístěním na letní stanoviště zkontrolujte rostliny pečlivě na škůdce. Nekontrolujte pouze pokojovky, ale i případné venkovní trvalky, které budou umístěny v jejich blízkosti. Zároveň začněte s postupným přihnojováním – nehnojte jen rostliny čerstvě přesazené do nového substrátu z obchodu, který většinou už obsahuje dávku hnojiva na zhruba měsíc.

Tip: Mnoho pěstitelů hnojí rostliny i v průběhu zimních měsíců – zejména v zimě kvetoucí druhy. V tomto období je dobré zvolit hnojivo s nižším obsahem dusíku pro omezení celkového růstu během klidového období a popřípadě vyšším přídavkem draslíku a fosforu naopak pro podporu tvorby květů. Po zbytek roku je dobré zase přísun dusíku pro podporu růstu a kořenění rostlin zvýšit. 

Máte všechny naše tipy v malíčku? Perfektní! Jste zkušenými pěstiteli. Rozšiřte svou sbírku a udělejte si radost nějakým novým zeleným miláčkem z naší nabídky. ☺