Jak pečovat o zazimované pokojovky?

Letnění pokojovým rostlinám svědčí – na dobrém stanovišti se rozrostou a zároveň získají potřebnou zvýšenou odolnost proti škůdcům a dalším neduhům. Aby vám však dělaly radost i doma během zimních měsíců, je potřeba rostlinky dobře připravit.

Na druhu rostliny záleží

Za zpravidla nejodolnější rostliny, které vám šok při přesunu z letního stanoviště budou více tolerovat, můžete považovat rostliny, které jsou zdravé, dobře prokořeněné, netrpí na větší poklesy teplot nebo výkyvy ve světelných podmínkách. Z teplotního hlediska jsou to například různé sukulenty a kaktusy, které často rostou v pouštních podmínkách, kde bývá velký teplotní skok mezi dnem a nocí. Dále pak rostliny, které vyžadují i v průběhu zimy chladnější (ale zároveň světlé) stanoviště okolo 10 stupňů (například středozemní druhyolivovníky, oleandry, citrusy, palmy ad.). Těm se může stát, že při přesunu do vyšších teplot z části opadají, avšak na jaře zase obrazí. Nebojte.

Naopak některé tropické druhy, které ve své původní domovině nečelí velkým teplotním výkyvům, by už dávno měly být z venkovních nebo nezateplených míst v teple domova. Pokud je máte například v nevytápěné zimní zahradě, je potřeba sledovat pokles nočních teplot a přenášet tyto rostliny nejdéle při poklesu na zhruba 15 stupňů. To se týká třeba velké většiny áronovitých rostlin, tzv. aroidů, mezi které patří například oblíbené monstery, filodendrony, kaládia, alokázie a mnoho dalších. 

Vždy se zajímejte o původní domovinu své rostlinky a podle toho zvažte jak stanoviště pro letnění, tak i vhodnou dobu k přesunu domů a následnou péči v průběhu zimy. Samozřejmě vaši letití zelení společníci mohou být za roky spolužití mnohem tolerantnější k vašim podmínkám pěstování, než čerstvé výpěstky a nově přinesené rostlinky.

Nepodceňte adaptaci po letnění

Obecně rostliny, které přes léto rostou na chráněném místě, jako je například balkon, krytá terasa, stěna domu, kde nejsou vystaveny větším povětrnostním vlivům, mají snazší přechod do domácích podmínek než rostliny, které letníte třeba někde pod stromy v zahradě v přirozeně vlhčím mikroklima. Takové rostliny potřebují adaptaci delší. Klidně i dva týdny. Pokud budou rostlinky vystaveny prvním přízemním mrazíkům, mohou se na nich objevit drobné bílé suché skvrnky, v horším případě dojde k černání stonků nebo vadnutí lístků. Drobné škody lze ještě zachránit přesunem do vhodného prostředí, kde mráz nehrozí, případně řízkováním. Větší poškození už rostlina jen těžko rozchodí.

Mnoho začínajících pěstitelů se zároveň zděsí, když vidí žloutnout první listy pokojovek – v přiměřené míře je to nicméně pro rostliny přirozené. Většinou souvisí přímo s adaptací na podmínky zimního stanoviště a větším či menším šokem, který rostlina prodělává. Pokud odpadne pár lístků, není důvod k panice. Umístěte jinak zdravou rostlinu na vhodné domácí stanoviště a dopřejte jí čas pro aklimatizaci. Při větším úbytku listů může být na vině i některý škůdce. 

Tip pro přirozené zahuštění rostliny: Pokud se vám bude zdát rostlina po opadu listů nevzhledná, vždy ji můžete na začátku nové sezóny podle druhu buď zkrátit a nechat rozvětvit, osadit květináč zakořeněnými řízky nebo dalšími rostlinkami či nechat dorůst dceřiné odnože, a tak rostlinu přirozeně zahustit. Příští rok bude zase krásná. 

Snižte zálivku

Rostlinám během zimy snižte zálivku – pamatujte na to, že čím nižší teplota, tím méně rostliny zaléváme a obráceně. Při vyšší teplotě, rostliny nicméně potřebují také dostatek světla, jinak se jejich stonky budou nevzhledně vytahovat a listy deformovat. 

Nezapomeňte zároveň průběžně kontrolovat vzdušnou vlhkost (>60 %). Právě vzdušná vlhkost je prevencí proti zasychání listů a také řadě škůdců, které suché prostředí přitahuje (třásněnky, svilušky aj.). 

Jak zvýšit vzdušnou vlhkost v domácnosti?

    • Pořiďte si zvlhčovač vzduchu, anebo malý aroma difuzér, který naplníte čistou vodou.
    • Umístěte mezi rostliny nádobu s vodou.
  • Rostliny nejvíce citlivé na zvýšenou vzdušnou vlhkost posaďte na širší podmisku s vodou vysypanou kamínky (tak aby rostlina přímo ve vodě nestála)
  • Použijte závěsné zvlhčovače na radiátory nebo na zapnutý radiátor (dostatečně vzdálený od rostlin) umístěte misku s vodou a nechte ji postupně teplem odpařovat.

Zkroťte šlahouny

Pokud vás rostliny přes léto přerostly, teď je nejvyšší čas, abyste jim zkrátili sestřih, je-li to nezbytné, a nechali zakořenit vzniklé řízky. Mnoho rostlin dokáže dlouhodobě růst formou hydroponního pěstování ve vodě, a tak nevadí, pokud řízky necháte takto kořenit celou zimu, než nastane vhodný čas k jejich zasazení. 

Hnojit či nehnojit?

Na téma hnojení přes zimu existují různé názory a obecně více nejspíš uslyšíte doporučení nehnojit a nechat odpočívat. Zejména kvetoucí pokojovky vám však za hnojení během celého roku poděkují. Hnojte je organickými hnojivy – ideálně lignohumátem přimíchaným do běžné zálivky. Uvidíte, jak se vám během jarní a letní sezóny odmění. 

Máte vlastní osvědčený tip na zazimování pokojových rostlin? Sem s ním! Podělte se s námi.