7 podzimních rostlin, které rozehrají zahradu i byt barvami
Když už slunce tolik nesvítí, pořiďte si více kvítí! Tohle heslo si žádá vytesat do kamene. Rostliny, zvláště ty kvetoucí, dokáží náš domov i zahradu rozzářit pouhou přítomností. Na podzim se sice může zdát jako hazard pořídit si nová kvítka kvůli adaptaci před chladnými měsíci, máme pro vás však tip na pár druhů, které vám v tomto čase, nečase udělají maximální radost, ať už doma nebo venku. Na sezónu i déle.
Africká kopřiva (Coleus, Pochvatec)
Pestrobarevných exotických kopřiv existuje na 120 druhů a jejich společnosti si mohou užívat jak zahrádkáři, tak i majitelé malých bytů. Tedy, jak se to vezme – pokud má dostatek rozptýleného světla, přiměřené vzdušné vlhkosti a nenecháte ji přeschnout/přemokřit, velmi rychle se rozroste do bohatě větvené byliny s vlastními nároky na prostor. Africká kopřiva je navíc léčivá – pomáhá při alergiích, zrychluje metabolismus a má vliv i na léčbu štítné žlázy.
Ve venkovních podmínkách vám africká kopřiva vydrží jednu sezónu. Zato dokáže dorůst klidně i do metrové výšky a šířky. S poklesem teplot pod 10-12 stupňů hyne. Velmi dobře však snáší řez, a tak si i z čistě venkovního exempláře můžete udělat pár řízků a doma nechat ve vodě zakořenit. V bytových podmínkách se jí v těchto sychravých dnech bude dařit nejlépe na okně v nevytápěném prostoru s teplotou do 20 stupňů. Substrát jí dopřejte rašelinový a zalévejte odstátou vodou.
Astra (Hvězdnice)
A kvetou a kvetou... Nic je nezastaví. Ano, řeč je o astrách. Tyhle venkovní trvalky jsou velmi skromné na podmínky. Parádu v zahradě vám budou dělat i dlouhé roky a na své bohaté květy budou lákat opylovače z širokého okolí až do pozdního podzimu. Astry kvetou od června zhruba do října a dorůstají výšky kolem 70-100 centimetrů. Dokud nepřijdou mrazy, budete díky nim mít i spoustu materiálu do podzimních kytic a věnců.
Astrám se nejlépe povede na teplém slunečném místě v běžném zahradním substrátu. Jsou nicméně trochu náročnější na živiny, a tak je průběžně přihnojujte. Barevné astry vyniknou v mixu trvalek například vedle oměje (Aconitum) nebo olověnce (Ceratostigma). Hezkou kombinaci tvoří i s travinami jako ovsíř (Helictotrichon).
Brambořík (Cyclamen)
Otužilejší bramboříky v zahradě pokvetou ještě s prvním sněhem, choulostivější druhy venku jen zhruba do 10 stupňů nad nulou. Během chladných měsíců jsou pak velmi pěknou součástí zimních aranžmá. Mnoho lidí nicméně přinese brambořík domů a záhy se diví, že rostlinka strádá. Na vině bývá teplotní šok. Křehkou rostlinku nechte nejprve několik hodin adaptovat v chladnější místnosti a ani poté ji nemějte poblíž tepelných zdrojů. Ideální umístění je mezi okna. Rostlinku zalévejte odstátou nebo lépe dešťovou vodou a nenechte přeschnout. Nedostatek vláhy, coby horský druh, snáší velmi špatně.
Variantou pro teplejší bytové podmínky jsou miniaturní bramboříky, které zvládnou i vyšší teploty okolo dvaceti stupňů. Po odkvětu odstraňte (vykruťte) zbytky stonků a omezte rostlince zálivku. Na jaře ji můžete přestěhovat i v květináči ven a jakmile vyraší první nové lístky, můžete přesadit do nové, mírně kyselejší zeminy.
Gloxínie (Sinningia)
Gloxínie jsou takové Šípkové Růženky – půl roku kvetou, půl roku spí. Pokud je vysadíte na jaře, vykvetou vám koncem léta a parádu budou dělat ještě nyní na podzim. Právě načasování výsadby ovlivní dobu jejich kvetení. Mezi nejkrásnější odrůdy patří Gloxínie nádherná (Sinningia speciosa), kterou si patrně nejčastěji nyní donesete v květináči domů. Rostlinku umístěte na rozptýlené světlo, nikoliv však na přímé slunce, které by jí mohlo uškodit. Teplota by neměla příliš překračovat 20 stupňů. Zalévejte ji ideálně přímo do podmisky nebo na hlínu, aby neuhnívala a průběžně přihnojujte. Po odkvětu přestaňte zalévat, přesuňte do chladnější místnosti a nechte rostlinu spát. Zhruba za 3-5 měsíců z hlízy opět začnou rašit lístky.
Chryzantéma (Chrysanthemum)
V záhonku i v truhlících vykouzlí naducané barevné polštáře a během svátku Všech svatých vzdají hold všem, kteří už tu s námi nemohou být. Řeč je o chryzantémách, které pocházejí z Dálného Východu a mají dlouhou tradici v čínské medicíně.
Do pěstování v nádobách se hodí především drobnolisté odrůdy chryzantém typu „multiflora“. Zasaďte je do těžší humózní zeminy s příměsí rašeliny, aby si rostlina udržela potřebnou vláhu a nevysychala příliš rychle. Pokud chcete rostliny do záhonků, poohlédněte se v zahradnictví rovnou po mrazuvzdorných kultivarech. Velkokvěté chryzantémy vydrží venku i první přízemní mrazíky a pak je přestěhujte někam více „do tepla“ – rozuměno kolem 10, maximálně 15 stupňů. Zalévejte jen mírně a spíše do podmisky, abyste se vyvarovali listové hnilobě.
Ibišek (Hybiscus)
Ibišek je kvetoucím králem zahrad, ale také okenních parapetů. Roste nejčastěji jako solitér, ale lze jej využít i do živých plotů nebo velkých nádob (stromková forma). Podobně jako u ostatních jmenovaných rostlinek, i krása jeho květů odchází až s prvními mrazíky (Hybiscus syriacus). Venku vyžaduje před větrem chráněné místo na slunci a dobře propustný výživný substrát. Na zimu je vhodné jej obsypat listím nebo chvojím a ochránit textilií naopak proti zrádnému zimnímu slunci.
Pokojové ibišky potřebují také hodně světla – zejména přes zimu. V teple a příšeří jinak vytahují dlouhé nevzhledné šlahouny. Přes zimu jej nechte v chladnější místnosti s teplotou nejlépe mezi 10-15 stupni. Dbejte i na dostatečnou vzdušnou vlhkost. Suchý vzduch v místnostech mu nesvědčí a přitahuje škůdce. Podobně jako jiné kvetoucí rostliny i on pro bohaté květy potřebuje pravidelné hnojení. Na začátku jara jej můžete radikálněji seřezat a těšit se na novou sezónu.
Vřes (Calluna)
Schválně kterou rostlinku spatříte v tomto období nejčastěji jako první při vstupu do květinářství – správně, je to vřes. Vřesy a vřesovce jsou v naší krajině velmi populární. Málokomu ale dopřejí doma potěchu dlouhodobě. Ano, i vřesy lze pěstovat v domácích podmínkách, nejen venku. Vřes v truhlíku nebo v květináči potřebuje ale v prvé řadě dostatek prostoru pro růst, a hlavně výrazně kyselejší substrát než jiné rostliny. Buď speciální substrát pro vřesy, azalky a borůvky přímo kupte, anebo smíchejte rašelinu, písek a zahradní zeminu v poměru 3:2:1. Vřes podobně jako ostatní zmíněné rostlinky nevydrží v přetopené suché místnosti dlouho, proto mu vytvořte adekvátní podmínky (chladněji a vlhčí vzduch) nebo jej rovnou umístěte na venkovní parapet, kde mu bude ještě lépe a vy si jeho krásu budete moci užívat mnohem déle i z tepla domova. Nezapomeňte vřesy zalévat odstátou vodou, aby nebyla příliš tvrdá – na to jsou tyto rostliny poměrně citlivé.